Ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα τίτλου με 1-0 (3-2 σετ) επί του ΠΑΟΚ

Ο Ολυμπιακός έκανε το 1-0 στη σειρά των τελικών του εφετινού πρωταθλήματος, μετά την επικράτησή του επί του ΠΑΟΚ με 3-2 στο «Μελίνα Μερκούρη». Ο δεύτερος αγώνας θα διεξαχθεί την Κυριακή 6 Μαΐου (19:00), στο κλειστό της Πυλαίας και η τρίτη συνάντηση την Τετάρτη 9 Μαΐου (19:00), πάλι στο κλειστό του Ρέντη.
Τα σετ: 25-15, 17-25, 25-22, 22-25, 15-6.
Ο αγώνας ήταν συναρπαστικός και χαρακτηρίστηκε από την «έκρηξη» των γηπεδούχων στο τάι μπρέικ αλλά και το μεγάλο λάθος του προπονητή τους στο τέταρτο σετ, όταν στο 20-22 ξεχάστηκε, «κλείδωσε» τις αλλαγές και ο Ολυμπιακός έπαιξε ως το τέλος με πασαδόρο τον Ζουπάνι!
Στο τάι μπρέικ τη διαφορά έκαναν τα σερβίς του Ντρζίζγκα και οι πόντοι του Οϊβάνεν. Με το σκορ στο 4-2 οι γηπεδούχοι έτρεξαν σερί 6-0 για το 10-2, τελειώνοντας σετ και νίκη, ενώ ο Φιλανδός διαγώνιος ήταν αλάνθαστος, «γράφοντας» συνολικά 18 πόντους με 70% αποτελεσματικότητα στην επίθεση!
Η πειραϊκή ομάδα φάνηκε να έχει περισσότερες δυνάμεις στο πέμπτο σετ, ενώ οι παίκτες του Ντανιέλε Ρίτσι υπέπεσαν σε λάθη σε κομβικά σημεία. Διακριθέντες, επίσης, από τους νικητές ήταν οι Αλεξίεφ με 16 πόντους και Μπέμε με 13 (5 μπλοκ), ενώ από τον ΠΑΟΚ ο Ουτσίκοφ μέτρησε 23 πόντους και ο Κουμεντάκης 17.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Οϊβάνεν 18 (16/23 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πετρέας 9 (7/14 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μπέμε 13 (6/11 επ., 2 άσσοι, 5 μπλοκ), Ντρίζγκα 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Αλεξίεφ 16 (16/29 επ., 53% υπ. – 29% άριστες), Ραούβερντινκ 11 (10/21 επ., 1 μπλοκ, 57% υπ. – 43% άριστες) / Στεφάνου (λ, 52% υπ. – 43% άριστες), Δαρίδης (λ), Χριστοφιδέλης, Ρουμελιωτάκης, Ζουπάνι 1 (1/1 επ.), Στιβαχτής, Ανδρεάδης 2 (2/3 επ.).
ΠΑΟΚ (Ρίτσι): Κουμεντάκης 17 (14/29 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 48% υπ. – 18% άριστες), Ουτσίκοφ 23 (22/37 επ., 1 άσσος), Τακουρίδης 5 (1/5 επ., 4 μπλοκ), Πελεκούδας 9 (4/10 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Βάλκιερς 3 (1/1 επ., 2 άσσοι), Γκιον 9 (9/18 επ., 43% υπ. – 19% άριστες) / Παπαδημητρίου (λ, 41% υπ. – 23% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ), Τερζής, Σαφράνοβιτς 1 (μπλοκ, 33% υπ. – 33% άριστες).
ΠΗΓΗ: ΑΠΕ-ΜΠΕ
ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: EUROKINISSIThe post Ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα τίτλου με 1-0 (3-2 σετ) επί του ΠΑΟΚ appeared first on sports.ert.gr.